České dráhy posílí o Velikonocích dálkové spoje

Na Velikonoce posílí České dráhy dálkové spoje o desítky vozů navíc. Ty nabídnou dohromady několik tisíc dodatečných míst. Z Ostravy do Prahy pojede v pondělí odpoledne i mimořádný posilový rychlík. Na Velký pátek ale pojedou vlaky už jako ve svátek. Upravený jízdní řád je k dispozici například na webu nebo v elektronických vyhledávačích spojení. 

Desítky vozů navíc nabídnou několik tisíc dodatečných míst 

„České dráhy tradičně o Velikonocích posílí dopravu o řadu posilových vozů, a protože je letos poprvé svátečním dnem i Velký pátek, zapracovali jsme posilové vozy do vlaků, které pojedou jak ve středu odpoledne před velikonočními prázdninami, tak ve čtvrtek odpoledne v poslední pracovní den týdne,“ upozornil Jiří Ješeta, ředitel odboru obchodu osobní dopravy Českých drah. Další posilové vozy budou zařazeny také do vybraných dálkových vlaků pro návrat z Velikonoc také v pondělí odpoledne a v úterý ráno.

„Největší nápor cestujících očekáváme během pondělního odpoledne a podvečera, kdy se najednou vrací velké množství cestujících do velkých měst. Proto nejvíce vozů najednou bude vypraveno v pondělí. Na trať z Ostravy do Prahy vyjede i mimořádný posilový rychlík řazený ze dvou jednotek CityElefant s celkovou kapacitou přes 600 míst k sezení,“ doplnil informace o posilové dopravě Jiří Ješeta.      

Vedle linky Praha – Ostrava a zpět budou posíleny také spoje mezi Prahou a Chebem jak přes Plzeň, tak přes Ústí nad Labem, posilové vozy budou vypraveny na linku Praha – České Budějovice, mezi Prahou a Brnem nebo mezi Brnem a Ostravou. Ve vybraných železničních uzlech jako jsou například Praha, Olomouc nebo Brno budou navíc připraveny operativní záložní vozy pro posílení souprav podle aktuální provozní potřeby.    

„I přes posílení dálkových spojů doporučujeme všem cestujícím, aby si v předstihu zajistili rezervace na své spoje. V předprodeji je možné zakoupit také jízdenky. Vyhnout se čekání u pokladny je také možné při nákupu jízdenek a rezervací na internetu v eShopu Českých drah,“ upozornil Jiří Ješeta.    

Na Velký pátek už jako ve svátek 

Přestože byl Velký pátek vyhlášen státním svátkem až po zahájení platnosti letošního jízdního řádu, byly již tyto úpravy zapracovány. Jiří Ješeta proto upozorňuje na změny, které nový svátek v provozu vlaků přinese: „Vlaky na Velký pátek pojedou už jako v běžný sváteční den. Nepojedou tak například vlaky označené symbolem kladiv, který označuje spoje jedoucí pouze v pracovní dny, tedy také v běžné pátky. Na některých linkách se tak může prodloužit interval vlaků například z půl hodiny na celou hodinu. Všechny změny jsou ale již v jízdních řádech zapracovány a publikovány. Cestující proto prosíme, aby si před cestou ověřili například v elektronickém vyhledávači spojení, zda jejich pravidelný spoj na Velký pátek pojede.“     

Také na Velký pátek na výlet se slevou Skupinová víkendová jízdenka 

Velký pátek ale přináší jeden den navíc, kdy můžou malé skupiny levně cestovat se Skupinovou víkendovou jízdenkou. Tato jízdenka platí o sobotách, nedělích, nebo o státních svátcích. „Díky jednomu svátečnímu dnu navíc mají cestující další možnost podniknout výlet se Skupinovou víkendovou jízdenkou. Například jednodenní výlet z Olomouce, Chebu nebo Brna do Prahy, tedy cesta tam i zpět, tak vyjde například rodinu o dvou dospělých a až třech dětech ve věku 6 až 15 let jen na 679 korun. Pokud si navíc přikoupí variantu s městskou dopravou v Praze, nemusí si v hlavním městě kupovat už žádné další jízdenky a mohou se svést například metrem nebo tramvajemi. Cena této jízdenky je 829 korun,“ upozorňuje Jiří Ješeta.