Časté dotazy

Dotazy cestujících:

Jak se rozšíří možnosti přestupů s jízdním dokladem IDSOK pro cestující po 1. 1. 2020?

Od 1. 1. 2020 má cestující s jízdním dokladem IDSOK navíc možnost cestovat a přestupovat mezi vybranými rychlíky a expresem.

Nově v rámci IDSOK mohou cestující využít níže uvedené rychlíky v úsecích:
Expres ČD:

Ex2 Praha – Olomouc – Vsetín – Žilina
v IDSOK v úseku Zábřeh na Moravě – Hranice na Moravě

Rychlíky ČD:

R12 Brno – Olomouc – Šumperk
v IDSOK v úseku Nezamyslice – Šumperk

R13 Olomouc – Přerov – Břeclav – Brno
v IDSOK v úseku Olomouc – Přerov – Hulín

R18 Luhačovice – Přerov – Praha
v IDSOK v úseku Zábřeh na Moravě (u vybraných vlaků, které v této stanici zastavují) – Olomouc – Přerov – Hulín

R27 Olomouc – Opava – Ostrava
v IDSOK v úseku Olomouc – Moravský Beroun

Od 15. 12. 2019 bude systém IDSOK rozšířen o železniční stanice Břest a Hulín.

Rychlík RegioJet:

R8 Brno – Bohumín,
v IDSOK v úseku Kojetín – Přerov – Hranice. V ranním a večerním spoji i v úseku Nezamyslice – Kojetín – Přerov – Hranice.

Kde zjistím informace o změnách a výlukách ve veřejné linkové dopravě, obsluze zastávek, mimořádnostech a uzavírkách?
Informace o změnách ve veřejné dopravě, uzavírkách, výlukách v dopravě a mimořádnostech včetně detailních informací o obsluze zastávek a vedení tras veřejné linkové dopravy pravidelně zveřejňujeme zde: www.idsok.cz/vyluky-a-zmeny/

Kde vyhledám spojení v IDSOK, zjistím cenu jízdného nebo případné zpoždění spoje?
Komplexní informace o spojích IDSOK získáte s webovým vyhledávačem spojení (s integrovaným tarifním kalkulátorem) www.CestujOK.cz.

Co všechno aplikace CestujOK.cz umí?
S webovou aplikací CestujOK.cz snadno vyhledáte spojení včetně ceny jízdného v rámci Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (dále jen „IDSOK“), můžete online sledovat pozice vozidel nebo zjistit případné zpoždění spojů.
Jedoucí spoje: Kdykoli potřebujete vědět, kde se nachází aktuálně jedoucí spoj nebo jeho případné zpoždění, jsou Vám k dispozici aktuální informace o jedoucích spojích přenášené z dispečinku IDSOK. Dále zjistíte, zda je jízda konkrétního spoje ovlivněna nějakou mimořádnou událostí v provozu.
Odjezdy ze zastávky nabízí přehledný seznam odjezdů spojů z konkrétní zastávky během nejbližších 120 minut i s případnou velikostí zpoždění spoje.
Vyhledání spojení nejčastěji využijete při plánování cesty veřejnou dopravou. K dispozici je rozšířená možnost vyhledávání nejvhodnějšího spojení pro Vaši cestu včetně zobrazení spojení v mapě. Intuitivní cestou zjistíte i další nezbytné informace jako je: počet přestupů, využité dopravní prostředky, seznam projetých zón, cenu jednotlivé ale i časové jízdenky s ohledem na nejrůznější nároky na slevu. Zjištěné informace si můžete také uložit nebo vytisknout.
Moje spojení: K uloženým spojením se můžete jednoduše a rychle vracet prostřednictvím funkce přidat do mých spojení. Pro vybranou skupinu spojení můžete vyhledat nejvhodnější jízdní doklad pro Vaše pravidelné i nepravidelné cestování.

Kdy vydáte mobilní aplikaci pro nákup e-jízdenek z mobilního telefonu nebo tabletů?
Cestující mají možnost zakoupit si časové jízdní doklady na eshop.idsok.cz. Odbavení u řidiče autobusu probíhá prostřednictvím bezkontaktní platební karty, ke které je zakoupený jízdní doklad přiřazen.
Od 1. 4. 2020 byla spuštěna nová mobilní aplikace MobilOK. Tato aplikace umožňuje cestujícím v systému IDSOK používat mobilní telefon jako nosič jízdenek, zakoupených v eshopu IDSOK. V eshopu IDSOK lze zakoupit dlouhodobé časové jízdenky.

Přeprava zdravotně tělesně postižených v IDSOK
Držitel průkazu ZTP a držitel průkazu ZTP/P se dle Tarifu IDSOK přepravuje bezplatně. Držitel průkazu ZTP/P má současně nárok i na bezplatnou přepravu svého průvodce nebo vodícího psa nevidomého. Bezplatná přeprava se netýká linek uvedených v Příloze č. 3 Tarifu IDSOK, které mají poznámku „pouze uznávání časových jízdenek IDSOK“.

Od kdy a kde lze mobilní aplikaci MobilOK stáhnout?
Mobilní aplikace MobilOK je ke stažení ZDARMA od 1. 4. 2020 na Google Play a App Store.

K čemu slouží mobilní aplikace MobilOK?
Mobilní aplikace MobilOK slouží pro samoobslužné odbavení v systému IDSOK prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu cestujícího. Cestujícím v systému IDSOK umožňuje používat mobilní telefon jako nosič jízdenek, které si cestující zakoupil eshopu IDSOK. V eshopu IDSOK lze zakoupit dlouhodobé časové jízdenky.

Na jakých platformách mobilní aplikace MobilOK funguje?
Mobilní aplikace MobilOK je vyvinuta pro operační systémy Android (verze 5.0 nebo vyšší) a iOS (min. verze 9.0)

Jak probíhá odbavení?
Mobilní aplikace MobilOK umožňuje dva způsoby odbavení:
• Odbavení pomocí QR kódu (v MHD Olomouc, vlaky Českých drah) – Na obrazovce vašeho mobilního telefonu se zobrazí všechny informace o platnosti jízdenky: časová a zónová platnost, tarifní kategorie a samotný QR kód. QR kód je opatřen časovým razítkem, které je v okamžiku odbavení ověřeno.
• Vizuální odbavení (příměstské autobusy) – Na obrazovce vašeho mobilního telefonu se zobrazí všechny informace o platnosti jízdenky: časová a zónová platnost, tarifní kategorie. Jízdenka také obsahuje v dolní části unikátní obrazec, měnící se každých 30 sekund, který se shoduje s obrazcem zobrazeným v odbavovacím zařízení.

V případě zlevněného časového jízdného (junior 6-18 let, žák a student 18-26 let, Senior 65+) je cestující povinen v případě přepravní kontroly prokázat svůj nárok na slevu z jízdného předložením průkazu na slevu.
Přehled požadovaných průkazů, ZDE.

Jak se aplikace MobilOK aktivuje?
1. Stáhněte si ZDARMA MobilOK
2. Registrujte se/přihlaste se do eshopu IDSOK
3. Na eshopu zakupte časový jízdní doklad
4. Zakoupený jízdní doklad bude do 1 pracovního dne přiřazen k mobilnímu telefonu

Kde jízdenka platí?
Jízdenky platí ve všech linkách IDSOK, včetně MHD, vlaků a příměstských autobusů.

Co dělat v případě problému s jízdenkou?
Ozvěte se na infolinku kidsok@kidsok.cz. Nejlépe je poslat informace o jízdence, účtu, případně spoji a čase. Podle toho schopni dohledat potřebné informace.

Co když se mi vybije telefon?
Odpovědností cestujícího je předložit platný jízdní doklad tak, aby byla zaručena úspěšná přepravní kontrola.