Časté dotazy

Dotazy cestujících:

Jaké výhody přináší cestujícím jízdenka IDSOK?

S jízdenkou IDSOK můžete cestovat všemi dopravními prostředky objednávanými Olomouckým krajem, a to osobními, spěšnými vlaky, rychlíky a expresem Českých drah a.s., vlakem RegioJet, příměstskými autobusy a MHD v Šumperku, Zábřehu, Olomouci, Přerově, Prostějově a Hranicích.

V rámci IDSOK má cestující možnost zakoupit v papírové podobě jednotlivé a časové (7 denní, měsíční) jízdní doklady. V eshopu IDSOK cestující zakoupí časové jízdní doklady (7 denní, měsíční) a nově od 1. ledna 2021 také čtvrtletní a roční elektronické jízdenky.

Jaké změny a novinky se chystají v IDSOK od 1. 1. 2021?

Od 1. ledna 2021 dochází k rozšíření nabídky jízdních dokladů IDSOK. V eshopu IDSOK zakoupíte kromě 7 denních a měsíčních i čtvrtletní a roční elektronické jízdenky.
Dále od 1. ledna 2021 rozšiřujeme nabídku jízdních dokladů IDSOK o celosíťové jízdenky, se kterými může cestující v rámci IDSOK neomezeně (v rámci časové platnosti) cestovat po celém Olomouckém kraji.

Celkový přehled jízdenek IDSOK (od 1. 1. 2021)

Papírová podoba jízdenky

1. Jednotlivá jízdenka
2. Časové jízdné

 • 7 denní jízdenka
 • měsíční jízdenka

Elektronická podoba jízdenky

 • 7 denní jízdenka
 • měsíční jízdenka
 • čtvrtletní jízdenka (od 1. 1. 2021)
 • roční jízdenka (od 1. 1. 2021)

Celosíťové jízdní doklady v systému IDSOK (od 1. 1. 2021)

Papírová podoba jízdenky

 • 1 denní jízdenka

Elektronická podoba jízdenky

 • 7 denní jízdenka
 • měsíční jízdenka
 • čtvrtletní jízdenka
 • roční jízdenka

KIDSOK zjednodušuje také uplatňování studentských slev. Vedle klasické podoby mezinárodního studentského průkazu ISIC bude od začátku roku 2021 akceptována také jeho digitální verze.

Kde vyhledám spojení v IDSOK, zjistím ceny jízdného nebo tarifní zóny?

Komplexní informace o spojích IDSOK (aktuální pozice vozidel IDSOK na mapovém podkladu), cenách jízdného, tarifních zónách a mnohem více získáte s webovým vyhledávačem spojení (s integrovaným tarifním kalkulátorem) www.CestujOK.cz.

Dokumenty s informacemi o cenách jízdného IDSOK a tarifních zónách:
Tarif, ceníky a slevy
Mapa zón IDS Olomouckého kraje
Příloha č. 8 k Tarifu IDSOK – Seznam tarifních zón v IDSOK

Funkce aplikace CestujOK.cz:

Jedoucí spoje:

Kdykoli potřebujete vědět, kde se nachází aktuálně jedoucí spoj nebo jeho případné zpoždění, jsou Vám k dispozici aktuální informace o jedoucích spojích přenášené z dispečinku IDSOK. Dále zjistíte, zda je jízda konkrétního spoje ovlivněna nějakou mimořádnou událostí v provozu.

Odjezdy ze zastávky

nabízí přehledný seznam odjezdů spojů z konkrétní zastávky během nejbližších 120 minut i s případnou velikostí zpoždění spoje.

Vyhledání spojení

nejčastěji využijete při plánování cesty veřejnou dopravou. K dispozici je rozšířená možnost vyhledávání nejvhodnějšího spojení pro Vaši cestu včetně zobrazení spojení v mapě. Intuitivní cestou zjistíte i další nezbytné informace jako je: počet přestupů, využité dopravní prostředky, seznam projetých zón, cenu jednotlivé ale i časové jízdenky s ohledem na nejrůznější nároky na slevu. Zjištěné informace si můžete také uložit nebo vytisknout.

Moje spojení:

K uloženým spojením se můžete jednoduše a rychle vracet prostřednictvím funkce přidat do mých spojení. Pro vybranou skupinu spojení můžete vyhledat nejvhodnější jízdní doklad pro Vaše pravidelné i nepravidelné cestování.

K čemu slouží mobilní aplikace MobilOK?

Mobilní aplikace MobilOK slouží pro samoobslužné odbavení v systému IDSOK prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu cestujícího. Cestujícím v systému IDSOK umožňuje používat mobilní telefon jako nosič jízdenek, které si cestující zakoupil v eshopu IDSOK. V eshopu IDSOK lze zakoupit dlouhodobé časové jízdenky.

Kde lze mobilní aplikaci MobilOK stáhnout?

Mobilní aplikace MobilOK je ke stažení ZDARMA na Google Play a App Store.

Na jakých platformách mobilní aplikace MobilOK funguje?

Mobilní aplikace MobilOK je vyvinuta pro operační systémy Android (verze 5.0 nebo vyšší) a iOS (min. verze 9.0).

Jak probíhá odbavení?

Mobilní aplikace MobilOK umožňuje dva způsoby odbavení:

 • Odbavení pomocí QR kódu (v MHD Olomouc, vlaky Českých drah) – Na obrazovce vašeho mobilního telefonu se zobrazí všechny informace o platnosti jízdenky: časová a zónová platnost, tarifní kategorie a samotný QR kód. QR kód je opatřen časovým razítkem, které je v okamžiku odbavení ověřeno.
 • Vizuální odbavení (příměstské autobusy) – Na obrazovce vašeho mobilního telefonu se zobrazí všechny informace o platnosti jízdenky: časová a zónová platnost, tarifní kategorie. Jízdenka také obsahuje v dolní části unikátní obrazec, měnící se každých 30 sekund, který se shoduje s obrazcem zobrazeným v odbavovacím zařízení.

V případě zlevněného časového jízdného (junior 6-18 let, žák a student 18-26 let, Senior 65+) je cestující povinen v případě přepravní kontroly prokázat svůj nárok na slevu z jízdného předložením průkazu na slevu.
Více zde: Prokazování slev jízdného

Jak se aplikace MobilOK aktivuje?

 1. Stáhněte si ZDARMA MobilOK
 2. Registrujte se/přihlaste se do eshopu IDSOK
 3. Na eshopu zakupte časový jízdní doklad
 4. Zakoupený jízdní doklad bude do 1 pracovního dne přiřazen k mobilnímu telefonu

Kde jízdenka platí?

Jízdenky platí ve všech linkách IDSOK, včetně MHD, vlaků a příměstských autobusů.

Co dělat v případě problému s jízdenkou?

Ozvěte se na infolinku kidsok@kidsok.cz. Nejlépe je poslat informace o jízdence, účtu, případně spoji a čase. Podle toho schopni dohledat potřebné informace.

Co když se mi vybije telefon?

Odpovědností cestujícího je předložit platný jízdní doklad tak, aby byla zaručena úspěšná přepravní kontrola.

Jak se přepravují zdravotně tělesně postižení v IDSOK?

Držitel průkazu ZTP a držitel průkazu ZTP/P se dle Tarifu IDSOK přepravuje bezplatně. Držitel průkazu ZTP/P má současně nárok i na bezplatnou přepravu svého průvodce nebo vodícího psa nevidomého. Bezplatná přeprava se netýká linek uvedených v Příloze č. 3 k Tarifu IDSOK , které mají poznámku „pouze uznávání časových jízdenek IDSOK“.

Kde zjistím informace o změnách a výlukách ve veřejné linkové dopravě, obsluze zastávek, mimořádnostech a uzavírkách?

Informace o změnách ve veřejné dopravě, uzavírkách, výlukách v dopravě a mimořádnostech včetně detailních informací o obsluze zastávek a vedení tras veřejné linkové dopravy pravidelně zveřejňujeme zde: www.idsok.cz/vyluky-a-zmeny/.