Olomoucký kraj prosadil zlepšení železničního spojení s Prahou

Od poloviny prosince začne v Zábřehu na Šumpersku zastavovat více vlaků Českých drah. V ranní špičce bude možné nastoupit do soupravy jedoucí do hlavního města každou půlhodinu. Totéž platí i pro opačný směr.

Zastavování většího množství expresních vlaků v Zábřehu prosadil na ministerstvu dopravy Olomoucký kraj. „Kvalitní a dostupná dopravní obslužnost je jednou z podmínek pro ekonomický rozvoj našeho regionu. Proto této problematice přikládáme maximální důležitost,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro dopravu Alois Mačák.

Doposud bylo v jízdním řádu padesát spojů mezi Zábřehem a Prahou, od poloviny prosince stoupne jejich počet na sedmdesát. Tato skutečnost bude mít pozitivní vliv především na dopravní dostupnost Šumperska a Jesenicka. Obyvatelům těchto regionů se zkrátí doba jízdy do hlavního města zhruba o třicet minut. Na nárůstu vlakového spojení se bude kromě státu podílet také soukromý dopravce. Vedle spojů Českých drah totiž budou v Zábřehu zastavovat i všechny vlaky společnosti RegioJet.

Podle ředitele Koordinátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje Jaroslava Tomíka dosud v Zábřehu zastavovaly pouze expresní vlaky Českých drah jedoucí z Prahy přes Ostravu do Žiliny a zpět. Nově k nim, v souvislosti s chystanou změnou, přibudou také soupravy spojující hlavní město se Slováckem nebo Valašskem a Slovenskem.